producent Blik
Do wielu prac plastycznych często jest potrzebny klej. Do wyboru są zwykłe kleje do papieru,
...pełny opisDo wielu prac plastycznych często jest potrzebny klej. Do wyboru są zwykłe kleje do papieru, kleje uniwersalne, specjalne kleje do skór i tkanin czy też kleje do decoupage. Te ostatnie to nic innego jak mikstiony.
Techniki pozłacania prac są różne. Można stosować pasty lub szlagmetal, czyli cienkie płatki złota, aluminium i miedzi, które są następnie przyklejane na daną powierzchnię. Aby to zrobić, wykorzystuje się specjalne mieszaniny substancji schnących z olejami lub wodą – czyli właśnie mikstiony.
Mikstiony są klejami pozłotniczymi, które dzielą się na dwa rodzaje - w zależności od zastosowanej bazy - olejne i akrylowe. Te pierwsze wykorzystywane są zwykle do przeprowadzania wszelkiego rodzaju prac konserwatorskich na zewnątrz. Cechują się bardzo gęstą konsystencją oraz dość długim czasem wysychania (kilka, a nawet kilkanaście godzin). Natomiast mikstion akrylowy jest wykorzystywany do pozłacania praktycznie każdej powierzchni, ale na ogół wewnątrz pomieszczeń. Cechuje się znacznie mniejszą gęstością i krótszym czasem wysychania – w większości przypadków od 15 minut do godziny.
Wspólną cechą wszystkich klejów pozłotniczych jest ich wysoka niezmywalność – z tego powodu, należy dodatkowo zaopatrzyć się w pędzelki dedykowane do mikstionu, ponieważ te mogą być stosowanie wyłącznie jednorazowo.
Przed pierwszym zastosowaniem należy pamiętać przede wszystkim o tym, że praca z mikstionem nie wygląda tak, jak z każdym innym klejem. Przygotowaną do złocenia powierzchnię należy pokryć równomiernie cienką warstwą mikstionu. Klej należy nakładać w taki sposób, aby nie powstały zacieki, które – niestety – będą widoczne po wyschnięciu.
W niektórych przypadkach zaleca się, aby powierzchnię roboczą wcześniej dodatkowo zagruntować, zapobiegając tym samym nadmiernemu wsiąkaniu kleju.Na tym etapie dostrzegalna będzie główna różnica pomiędzy mikstionem a innymi klejami. Otóż mikstion potrzebuje czasu, aby wyschnąć. Zanim zacznie się nakładać cienkie płatki złota czy srebra, należy odczekać, aby klej uzyskał odpowiednią kleistość. W zależności od producenta należy poczekać od 15 do 40 minut. Dopiero wtedy można zacząć dalszą pracę. Na szczęście, mikstion akrylowy posiada mleczny kolor, który znika w miarę wysychania. Lepkość kleju można też sprawdzić poprzez delikatne dotknięcie powierzchni opuszkiem palca. Zatem, aby poprawnie przykleić płatki złota, należy zmieścić się w czasie, kiedy mikstion jest lekko kleisty, ale jeszcze nie wysechł. W przypadku niektórych producentów klej utrzymuje swoje właściwości nawet przez 24 godziny.
Należy również pamiętać, by do pracy ze szlagmetalem stosować płaskii, miękki pędzel, którym dociska się płatki. Wszystkie pędzle umieściliśmy w naszej kategorii pędzle artystyczne, do której zapraszamy.
Metody służące pozłacaniu przedmiotów są różne, więc nie trzeba ograniczać się tylko do szlagmetalu i mikstionu. Jak wspominaliśmy wyżej, praca z wykorzystaniem tego specjalistycznego kleju może być trochę kłopotliwa, szczególnie dla początkujących. Jeżeli jednak zależy nam na złoceniu lub posrebrzaniu prac, warto zatem sięgnąć po pasty pozłotnicze lub pigmenty.